• Fikirlerevi

Ebeveynler ve Eğitimciler Çocukların Hayal Gücünü Geliştirmek İçin Neler Yapmalı?

Çocuklarımızın “üretken olmaları” konusunu doğru anladığımıza emin miyiz?


'İyi' bir ebeveyn olmak, yalnızca çocuklarımızın dersleriyle, önceden planlanmış aktiviteleriyle ilgilenmek anlamına gelmemeli.


Ebeveynin rolü; çocuklarımızı geleceğe hazırlamak için sürekli fırsatlar, eğlence ve deneyimler sunmak gibi görünüyor olabilir. Gerçek şu ki; mevcut gelişim teorisi ve araştırması, çocuklarımızın mola ihtiyacını desteklemektedir. Çocuklarımızın, kendilerinin yöneteceği boş zamanlara ve basitçe oyalanmaya da ihtiyaçları var.


Biz Fikirlerevi olarak; çocuklarımızın oyun oynama hakkını savunuyoruz. Ve bunun yetişkinler tarafından yönlendirilen etkinlikler dışında "kendi serbest zamanlarında ve hayal güçleriyle" yaşayacakları oyun deneyimleriyle olduğuna inanıyoruz.


İnsanların “eleştirel düşünme becerileri” ve “yaratıcı problem çözme yetenekleri” gibi ifadeler kullandıklarını hep duyuyorsunuz. Aslında kastedilen şey; çocuğunuzun "hayal gücüdür".

Kendilerini genç yaşta geliştirmiş olan insanlara bakıldığında; bunu hayal gücüyle yarattıkları görünür. Yani; hayal gücü çocuklarımıza kendilerini genç yaşta geliştirme fırsatı sağlar.


Yeni nesil düşünürleri, problem çözücüleri, girişimcileri, mucitleri yetiştirmek istiyorsak; çocuklarımızın hayal gücünü ve yaratıcılığını desteklememiz gerekir.  


Çocuklarımızın hayal gücünü geliştirmek için çabalamak, yeni nesle en güzel fırsatları yaratmaktır.

Ebeveynler ve eğitimciler olarak, çocuğumuzun hayal gücüne ve yaratıcılığına ilham vermek için neler yapabiliriz?

  • Çocuklarınızın doğada zaman geçirmelerini sağlayın. Ve bu esnada, güvenliklerini tehlikeye atacak bir durum yoksa onlara müdahale etmeyin.

  • Oyunlarını yönlendirmeyin. Onlara yapılandırılmamış ve yönlendirilmemiş oyun zamanı verin.

  • Yaratıcılığını besleyecek etkinliklere teşvik edin. Mesela Silgi Yap ile ya da True Dough ile bir fil heykeli yapıyorsa; filin kulakları büyük, hortumu uzun olur demeyin. Bırakın dilediği gibi bir fil yapsın. Kar Yap'a boya katıp mor kar yapmak istiyorsa bırakın yapsın. Müdahale etmeyin ve yönlendirmeyin.

  • Onlarla sohbet ederken düşündürücü ve açık uçlu sorular sorun. Evet ya da hayır diye cevaplayacağı kapalı uçlu sorulardan kaçının. Cevaplarına müdahale etmeyin. İletişim ve kendini ifade etme becerileri de bu sayede gelişecektir.

  • Teknolojik aletlerle geçirdiği zaman onun hayal gücünü köreltecektir. Bu nedenle ekranda kalma süresini (bunu yalnızca telefon, tablet ve bilgisayar olarak düşünmeyin, tv dahil) sınırlamaya özen gösterin.#ebeveyn #eğitimci #öğretmen #okul #etkinlik #hayalgücü #yaratıcılık #diy #kendinyap #doğa #çocuk #mucit #düşünür #çocukmucit #çocukdüşünür #girişimci #ilham #fikirlerevi #silgiyap #karyap #truedough #iletişim #sosyalçocuk

38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör